Na stírací lišty působí řada negativních vlivů během celého roku a zejména v zimě, kdy se zvyšuje jejich mechanické opotřebení. Doporučený interval výměny stíracích lišt je jeden rok, a to zejména po zimě, kdy mohou námrazy na skle způsobit okem nepostřehnutelná, ale vážná poškození stírací gumy.

Jednoduchou péčí o stěrače svého vozu můžete snadno prodloužit jejich životnost a zajistit bezproblémovou funkčnost:

 • Pravidelně čistěte a odmašťujte sklo a stírací gumy, protože mastnota, nečistota, prach a hmyz vytvářejí vrstvu, kterou neodstraní žádná stírací lišta.
 • Stírací gumy umývejte pórovitou houbou, boční drážky v profilu stírací gumy musí být čisté.
 • Odstraňujte voskový film ze skla, který vzniká při použití voskových přísad při průchodu mycí linkou.
 • Po očištění skla sklopte stírací lišty jemně zpět na sklo, nenechávejte je prudce spadnout.
 • Pravidelně ověřujte, zda lze stírací gumou uchycenou v drážce lehce pohybovat podélným směrem.
 • V zimě nepoužívejte stěrače dříve, než rozmrazíte sklo, a v případě přimrznutí je nejdříve mechanicky uvolněte.

Častými problémy při výběru stěračů jsou:

 • Volba nevhodného uchycení stěrače (stěrač s rozdílným uchycením se tak stává nepoužitelným).
 • Výběr delších stěračů (stěrače se o sebe můžou zaseknout, odřít sloupky, lišty?).
 • Výběr kratších stěračů (stěrače nestírají úplně, vzniká mezi nimi mokrý pruh?).
 • Výběr nekvalitního produktu (Stěrače jsou často vyráběny univerzálně, takže jejich konstrukce zcela neodpovídá tvaru skla. Další časté problémy jsou krátká životnost, nízká účinnost, vysoká hlučnost, nízký přítlak, často vysoká cena neúměrná kvalitě...).
 • Výběr napodobeniny značkového produktu (Na trhu se bohužel objevují zdařilé napodobeniny značkových produktů, které kvalitou neodpovídají originálnímu dílu. Nápovědou může být podezřele nízká cena).

Stěrače BOSCH Aerotwin

Pro své nové modely vozů využívají výrobci automobilů postupně stále častěji bezraménkové (Flat) stěrače čelního skla - "Aerotwin" od firmy Bosch. Jinak obvyklé klouby a ramena, které stírací lištu přitlačují na okno, nahrazuje u systému Aerotwin pružná lišta ze speciální oceli. Tato pružná lišta je přesně uzpůsobena zaoblení čelního skla příslušného automobilu. Pro dovybavovací sady nyní vývojáři firmy Bosch propočítali zakřivení lišty i pro čelní skla starších vozů. Na míru střižená pružná lišta stěračů Aerotwin zajišťuje vynikající kvalitu stírání na každém místě čelního skla. Díky rovnoměrné síle přítlaku v celé délce stírací lišty se snižuje opotřebení a zvyšuje doba životnosti. Kromě toho jsou Aerotwin ve srovnání s klasickými stěrači méně hlučné. Aby mohly být ploché stěrače Aerotwin rychle a jednoduše upevněny na klasických ramenech, vyvinul Bosch nový způsob připevňování pomocí osvědčeného rychloupínacího adaptéru Quick-Clip: stírací rameno stačí do adaptéru pouze zasunout. Tím je výměna stíracích lišt stejně jednoduchá jako dosud. Namontovaný adaptér je zakrytý ochranným krytem. Má lepší aerodynamiku a sjednocuje vzhled. Velkou výhodou Flat stěračů je také to, že v zimních měsících téměř nepřimrzají k automobilovým sklům. Jasně na tyto skutečnosti poukázaly testy ADAC, ve kterých se na prvním místě umístil právě výrobce BOSCH s Flat stěrači AEROTWIN.

Potřebujete-li vyměnit stěrače za nové, neváhejte a vyberte si jednu z našich poboček, kde vám stěrače rádi vyměníme.