Kdy a proč dát pneumatiku opravit?

Při průrazu či průpichu pneumatiky dojde k náhlému úniku vzduchu a jízda na takové pneumatice již není bezpečná, proto je třeba ihned zastavit a pneumatiku vyměnit. Poškozenou pneumatiku je pak vhodné předat odborníkovi, který rozhodne, zda je možné ji opravit a dále používat, či zda je nutné zakoupit pneumatiku novou. S předáním poškozené pneumatiky odborníkovi neotálejte ? poškození může být sice na začátku pouze povrchové a na první pohled nezávažné, nicméně v důsledku tohoto poškození se mohou do vnitřní konstrukce pneumatiky dostat další předměty, které poškodí další části pneumatiky, a rozsah škody tak bude mnohem větší. Důležité je si také uvědomit, že poškození pneumatiky nemusí být vždy na první pohled viditelné - v každém případě doporučujeme při ztrátě tlaku navštívit pneuservis.

Opravy se provádějí různými způsoby, vždy podle místa a rozsahu poškození. K opravám pláště se využívá metoda vulkanizace. Nejběžnější je oprava běhounu, která bývá obvykle rychlá a provádí se většinou vsazením tzv. hříbku či záplaty. Na opravy pneumatik se používají i speciální spreje, které ale nedoporučujeme, protože mohou snížit účinnost standardní opravy.

Kdy není oprava pneumatiky vhodná?

Může se stát, že dojde k trvalému poškození pneumatiky, a v takovém případě již nebude možné ji opravit. Abyste co nejvíce zvýšili šanci na opravu pneumatiky, je třeba ji ihned po zjištění poškození a úniku vzduchu vyřadit z provozu. Jízdou na podhuštěné pneumatice se totiž zvyšuje riziko trvalého a neopravitelného poškození.

Pneumatiku musí před každou opravou důkladně prozkoumat odborník, který stanoví, zda je oprava pneumatiky možná a zda ji lze dále bezpečně používat. Každá oprava musí být provedena ve specializovaném servisu, neboť při neodborném zacházení může dojít k ještě rozsáhlejšímu poškození pneumatiky (například v důsledku přehlédnutí vnitřního poškození).

Není možné opravovat pneumatiky dojezdové, tzv. run-flat. V případě jejich poškození je nutné je vyměnit za nové.

Jak lze předejít defektu pneumatiky?

Aby se snížilo riziko poškození pneumatik, je důležité je mít vždy dobře nahuštěné. Jsou-li pneumatiky podhuštěné, může mnohem snadněji dojít k poškození kostry (například průrazem). Podhuštěním i přehuštěním se také snižuje životnost pneumatik, bezpečnost jízdy i komfort a v neposlední řadě se také zvyšuje spotřeba paliva.

Je také dobré pravidelně kontrolovat dezén, zda v něm neuvízl nějaký ostrý předmět, který by mohl pneumatiku poškodit. Pokud k poškození pneumatiky dojde, pak je důležité ji vyřadit z provozu a vyhledat specializovaný servis. Jízda na poškozené pneumatice je nebezpečná, navíc může dojít k rozšíření defektu, a výsledná škoda tak bude mnohem větší.

Potřebujete-li opravit pneumatiku, neváhejte a vyberte si jednu z našich poboček, kde vám ji odborně opravíme.